Aktuality
Vložte svůj text...
I my umíme pomáhat!
V minulých dnech jsme si hodně s našimi klienty povídali o tom, co dokáže voda, když jí spadne z nebe mnohem víc, než je na území naší republiky obvyklé - o povodních. Dohodli jsme se, že přispějeme finančně, když nemůžeme přispět přímou pomocí tam, kde je v současnosti každá ruka, která dokáže pomoci, vítaná a potřebná. Napsali jsme přímo na místa, kde voda poničila téměř vše, co jí stála nejen přímo v cestě. Na základě komunikace s vedením 3 obcí v povodí řeky Opavy, jsme se rozhodli vybrané peníze zaslat na povodňový účet vesnice Brantice.
A zde je odpověď paní místostarostky: "Dobrý den, velice děkujeme za finanční dar. Nesmírně si toho vážíme a obzvlášť, když je to solidarita vašich klientů. Částka bude určitě přerozdělována mezi naše obyvatelé a předpokládám, že ohrožené skupiny obyvatel budou zvýhodněny.Ještě jednou moc děkujeme a i já doufám, že brzy bude lépe.Přeji hodně zdraví."J. Heinischová
Projekt komunitní zahrádka "Bylinky pro všechny"
Projekt "Bylinky pro všechny" měl za cíl vybudovat malou komunitní zahrádku v atriu budovy Erno Košťála 1014 -1017, kde sídlí Denní centrum Most do života a kde jsou byty zvláštního určení, které využívají ve velké míře senioři a lidé se zdravotním postižením, pro které je i komunitní zahrada myšlena.
Prvotním impulsem, který vedl k nápadu vybudování komunitní zahrádky, bylo právě několik obyvatel uvedeného domu, kteří se začali starat o přilehlé záhony v atriu uvedeného bloku nejen ve svém osobním volnu, ale hlavně za své finanční prostředky a také naši klienti, kteří za pomoci pracovnic Denního centra Most do života se starají již téměř 20 let o záhon zeleně u vchodu do našeho zařízení.
Uvedený projekt jsme realizovali zpočátku ve spolupráci s pracovníky Služeb města Pardubic (péče o zeleň), kteří nám na základě povolení odstranili přerostlý a neupravovaný porost skalníku na místech, kde byl náš záměr umístit vyvýšené záhony. Současně s tím jsme na oknech Denního centra Most do života začali společně s našimi klienty pěstovat sazenice rajčat a paprik, dýní a cuket a postupně nakupovali sazenice bylinek a okrasných květin, neboť jsme se rozhodli i pro úpravu květinového záhonu, který tam již byl, ale bohužel rovněž bez jakéhokoli systematického pěstování tam umístěných květin. Po doručení 3 ks vyvýšených záhonů jsme je nejprve vlastním přičiněním 3 žen pracujících v DC Most do života smontovaly, nastal moment, kdy bylo třeba tyto záhony naplnit kvalitní hlínou. Část hlíny jsme nakoupili v supermarketu a část jsme si dovezli z kompostárny v Dražkovicích. Počkali jsme na příhodné počasí a postupně jsme záhony osazovali a postupně pleli za notné pomoci našich klientů.
Od počátku nám bylo jasné, že osázené vyvýšené záhony a ostatní osázené plochy budou v letních měsících vyžadovat zálivku, proto jsme koupili barel na vodu s tím, že budeme střídat vodu z barelu bohužel s vodou z vodovodního řádu. V průběhu vegetačního období se stalo pravidlem, že jsme spolu s klienty téměř každý den zahajovali společný den péčí o rostliny na námi opečovávaných plochách.
K péči o záhony jakéhokoli druhu
patří plevel a co s ním? Do klasické popelnice na smíšený odpad je škoda
ho odhazovat, tak dalším krokem bylo zakoupení kompostéru, kam postupně odkládáme
nejen plevel, ale klasický kuchyňský odpad, který tam patří. Postupně jsme sklidili hrášek, kopr,
rajčata, mrkev, papriky, cukety, dýně i několik okurek. Udělali jsme několik
pěstitelských pochybení, ze kterých se pro příští roky určitě poučíme a
s jistotou budeme pokračovat dál.
Tímto bychom chtěli poděkovat Městskému obvodu Pardubice III za finanční podporu našeho projektu a dále bychom rádi poděkovali Službám města Pardubic za pomoc s odstraněním porostu skalníku.
Největší poděkovaní však patří našim klientům, kteří se o komunitní zahrádku starají a pečlivě o ni pečují.